default_mobilelogo
  Κυριακή, 11 Οκτωβρίου 2020
  1 Απαντήσεις
  777 διαβάστηκε
Γιατρέ καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω ένα θέμα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Αρχές Σεπτεμβρίου διέκοψα τα Gynofen τα οποία λάμβανα για 3 χρόνια λόγω πολυκυστικών (πριν λάβω χάπια ερχόταν μέχρι 40 ημέρες και από ένα σημείο και μετά είχα να δω περίοδο 4 μήνες, όπου και ξεκίνησα τα Gynofen).

Είναι στην ουσία ο πρώτος κύκλος χωρίς χάπια, έχουν περάσει 40 μέρες και περίοδο δεν έχω δει ακόμη. Επαφές είχα 4 συνολικά απ'όταν τα σταμάτησα, όλες με χρήση προφυλακτικού από αρχή έως τέλος και έλεγχο με νερό κατόπιν, όπου κανένα δεν είχε σπασει. Το μόνο που κάπως με προβληματίζει είναι ότι μία φορά, πριν φορέσει ο σύντροφος το προφυλακτικό, είχε ακουμπήσει επί μακρόν (2 λεπτά) το πέος του με το ίδιο χέρι, και φοβάμαι μην υπήρχαν προσπερματικά, πήγαν στο προφυλακτικό και από εκεί μέσα μου. Ο ίδιος είπε ότι δεν έιχε υγρά στα χέρια του παρόλα αυτά.

Να ανησυχώ για εγκυμοσύνη?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Περίπου πριν από 3 χρόνια
·
#52176
Αγαπητή φίλη.
Από την περιγραφή σου, να μην ανησυχείς για θέμα εγκυμοσύνης.
Να κάνεις όμως ένα κολπικό υπερηχογράφημα να δεις τι γίνεται με τον κύκλο σου, μετά τη διακοπή των χαπιών.
Φιλικά
Π.Κ.

Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α. Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.

Δεν υπάρχουν απαντήσεις.θα απαντήσουμε μέσα στις επόμενες 24 ώρες.Μην απαντάτε σε ερωτήματα που ξεκίνησαν άλλα μέλη στο Forum, η απάντηση σας σε αυτά θα διαγραφεί. Φιλικά από την διαχείριση!