default_mobilelogo
    1. ELLAA
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Τρίτη, 18 Φεβρουαρίου 2020
    Καλησπέρα! Πριν πέντε μήνες περίπου διέκοψα τη χρήση αντισυλληπτικών που έπαιρνα λόγω πολυκυστικών. Έπαιρνα για δύο χρόνια gynofen με ενδιάμεση διακοπή τριών μηνών στο πρώτο έτος χρήσης. Ο κύριος λόγος χρήσης τους ήταν η κάπως αυξημένη τριχοφυία στο πρόσωπο και εμφάνιση ακμής στο παρελθόν (ελαφρώς αυξημένη dhea στις ορμονολογικές). Οι πρώτες τρεις περίοδοι ήρθαν φυσιολογικά. Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν καφέ εκκρίσεις και περίοδος με καθυστέρηση 15 ημερών. Η τριχοφυία έχει αυξηθεί και στις ορμονολογικές που έκανα πριν 15 ημέρες η dhea είναι ελαφρώς αυξημένη. Σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι τα αντισυλληπτικά και ο γιατρός μου είναι σύμφωνος με αυτό. Ιδανικά ξέρω πως θα με βοηθούσε το gynofen αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το παίρνω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο γιατρός πρότεινε yasmin. Θα βοηθήσει το yasmin στην μείωση της τριχοφυίας που με ενδιαφέρει. Είναι ασφαλές να πάρω πάλι το gynofen για κάποιους μήνες? Ευχαριστώ!
    Κοφινάκος Παναγιώτης
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
    Αγαπητή φίλη.
    Αν σε καλύψει το Yasmin είναι προτιμητέο γιατί είναι ορμονικά πιο ελαφρύ.
    Θα μιλήσεις με το γιατρό σου.
    Φιλικά
    Π.Κ.
    Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: https://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
    1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1


    Δεν υπάρχουν απαντήσεις.θα απαντήσουμε μέσα στις επόμενες 24 ώρες.Μην απαντάτε σε ερωτήματα που ξεκίνησαν άλλα μέλη στο Forum, η απάντηση σας σε αυτά θα διαγραφεί. Φιλικά από την διαχείριση!