default_mobilelogo
      Τετάρτη, 13 Ιουνίου 2012
      3 Απαντήσεις
      1.9K διαβάστηκε
    Γεια σας..Θα ήθελα να σας κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω...Μετά από ένα κολπικό υπερηχογράφημα που έκανα ο γιατρός μου είπε ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες και μου είπε να πάρω Gynofen35..ταυτόχρονα όμως είχα και χρόνια ενεργό γαστρίτιδα για την οποία έκανα θεραπεία από το Φεβρουάριο μέχρι και χθες όπου πήρα το τελευταίο χάπι..σήμερα ξεκίνησα τα Gynofen35..υπάρχει περίπτωση τα αντισυλληπτικά να μου προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα στο στομάχι? Αν παρατηρήσω ενοχλήσεις στο στομάχι μου μπορώ να παίρνω παράλληλα και χάπια τύπου Losec για προστασία η δεν επιτρέπεται?Επίσης επειδή έχω και δυσκοιλιότητα ο γαστρεντερολόγος μου είχε πει να παίρνω ένα καθαρκτικό σιρόπι το Nujol..Τώρα που ξεκίνησα τα αντισυλληπτικά μπορώ να συνεχίσω να παίρνω το καθαρκτικό?
    περισσότερο από 1 μήνα πριν
    Αγαπητή  Φίλη!
    Δοκίμασε  το  κατ΄αρχην  χωρις ΄΄προστατευτικά''..
    Αν βεβαια  σου προξενεί  γαστρικά  ενοχηματα  και  πρεπει  για την συνηθως  μακροχρονη  αγωγή  να ..''χαπακωνεσαι  ΄΄ και με  άλλα,  δεν θα  σου το συνιστουσα..Ειμαι  δεκαετίες στην   ειδκοτητα  και μία τετοια  συνταγοράφηση, μου ειναι τελειως άγνωστη....
    Με  το Nujol, δεν  θα  επηρεαστεί  η  δραση  του Gynofen..
    Φιλικά
    Π.Ζ

    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.

    περισσότερο από 1 μήνα πριν
    Σας ευχαριστώ πολύ..Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας..Θα ήθελα να σας κάνω άλλη μια ερώτηση..Εδώ και αρκετούς μήνες έχω ναυτία σχεδόν καθημερινά που αυξάνεται παραπάνω όταν αδιαθετώ.Στην αρχή νόμιζα ότι οφείλεται στο στομάχι αλλά παρα τη θεραπεία τοσων μηνών για το στομάχι η ναυτία εξακολουθεί να υπάρχει.Ο γαστρεντερολόγος μου είπε ότι δε γίνεται να οφείλεται στο στομάχι γιατί το στομάχι μου είναι πλέον καλά και ισχυρίζεται ότι το πρόβλημα είναι ορμονολογικό.Εσείς απο την εμπειρία που έχετε μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στις πολυκυστικες που έχω? Οι πολυκυστικές μπορεί να προκαλούν ναυτία?ΕΓώ δοκίμασα να πάρω τα gynofen35 που μου έδωσε ο γιατρός αλλά την ημέρα που πήρα το χάπι η ναυτία αυξήθηκε πάρα πολύ και ήταν ανυπόφορη..Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω..Απο τη μια πρέπει να πάρω τα αντισυλληπτικά αλλά απο την άλλη δεν ξέρω τι να κανω με τη ναυτία..Εσείς τι θα μου προτείνατε?Μήπως τα gynofen35 είναι δυνατά αντισυλληπτικα?Μήπως πρέπει να πάρω κάτι πιο ελαφρύ?
    περισσότερο από 1 μήνα πριν
    Αγαπητή Φίλη!
    Αν με  το Gynofen το σύμπτωμα της ναυτίας  επιτείνεται,  τοτε έτσι κι αλλοιως  υπαρχει αντενδειξη  να   το παρεις.  Δεςκαλλιτερα  τα  άλλα  οσυ προβληατα//
    Κατά   τα άλλα:  Οι  πολυκυστικές  ωοιθηκες  δεν  προξενουν ναυτία...
    Φιλικά
    Π.Ζ

    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.

    Δεν υπάρχουν απαντήσεις.θα απαντήσουμε μέσα στις επόμενες 24 ώρες.Μην απαντάτε σε ερωτήματα που ξεκίνησαν άλλα μέλη στο Forum, η απάντηση σας σε αυτά θα διαγραφεί. Φιλικά από την διαχείριση!