default_mobilelogo
    1. mary_sparti
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Πέμπτη, 12 Απριλίου 2012
    Καλησπέρα σας! Είμαι καινούρια στο forum, ονομάζομαι Μαρία, είμαι 26 ετών και θα ήθελα τα φώτα σας στην περίπτωση μου...Τον προηγούμενο μήνα είχα περίοδο δύο φορές με αρκετή αιμορραγία και τις δύο φορές, με αποτέλεσμα να εισαχθώ στο νοσοκομείο για μετάγγιση λόγω χαμηλού αιματοκρίτη...Σε εξετάσεις που έκανα βρέθηκε ένα ινομύωμα πάνω στο ενδομήτριο..ο γιατρός μου, μου συνέστησε να διακόψουμε για τρεις μήνες την περίοδο μου με ένεση Averkap προκειμένου να φτιάξω τον αιματοκρίτη μου και στη συνέχεια να αφαιρέσουμε το ινομύωμα....Προηγουμένος για να διακόψουμε την αιμορραγία της δεύτερης περιόδου άρχισα να παίρνω το primolut nor των 0,5 mgr όπου έπαιρνα δύο χάπια μαζί για 15 μέρες και στη συνέχεια έκανα και την Averkap. Όταν σταμάτησα το primolut μετά από δυο μέρες αδιαθέτησα (1/4 και έχω μέχρι και σήμερα περίοδο 12/4)..ο γιατρός μου είπε ότι θέλει ένα διάστημα περίπου 25 ημερών για να με πιάσει η ένεση την οποία και έκανα στις 14/3..στο διάστημα αυτής της περιόδου επειδή είχα πολύ αίμα και φοβηθήκαμε για τον αιματοκρίτη μου πάλι, μου σύστησε να πάρω πάλι primolut αλλά αυτή τη φορά δεν με έπιασαν και έχω ακόμα αίμα...μου είπε ότι ίσως επειδή πάει να δράσει η ένεση δεν αφήνει να πιάσει το χάπι και σταμάτησα πάλι να τα παίρνω..Έχω ακούσει για τις παρενέργειες της Averkap σχετικά με εξάψεις και τέτοια, αλλά δεν έχω  κανένα τέτοιο σημάδι..Επιπλέον παίρνω σίδηρο (resoferon & filicine) καθώς και Τ4 levothyroxine 75 mgr επειδή μου είχαν βρει hashimoto..Ελπίζω με αυτά που σας περιέγραψα να μπορέσετε να πάρετε μια ιδέα και να με διαφωτήσετε λίγο παραπάνω γιατί ανησυχώ που δεν έχει σταματήσει ακόμα η περίοδος!! 
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
     
    Aγαπητή Φίλη!
    Η   περιπτωση μητρορραγιας απο ινομυωμα στην ηλικία των 26 ετων, δεν ειναι καθημερινη διαγνωση σε ένα γυναικολογικο ιατρειο...
    Στους περισσοτερους γιατρους, ακομη και  με εμπειρία 40 ετών, δεν εχει τυχει τετοιο περιστατικό...
    Πρεπει να   προκειται μαλλον για μεγαλο κετνρικο  ινομυωμα , που βεβαια δεν ειναι ευκολο να δημιουργηθηκε από την μια μερα στην άλλη...Επισης θα πρέπει και η περιοδος εδω και καιρό να ήταν εντονότερη και μαλλον ο αιματοκρίτης ήταν ήδη επηρεασμένος..
    Η ολη πληροφορηση, εναι ελλιπης για να εφρασει κανείς μία   πιο ξεκαθαρη άποψή   από ενα forum ..
    Εν πάσει περιπτωσει, η αγωγη που προτάθηκε - αν η μητρορραγια οφειλειται αποκλειστικά στο ινομυωμα , ειναι η σωστή...
    Με την δευτρη  διακοπη του χαπιου   θα εχεις και παλι μια παροδική αυξηση της αιμορροιας, που ομως συντομα θα σταματησει τελειως...
    Αν οχι . να μιλησεις   με τους γιατρούς σου, μηπως πρέπει να σε ξαναδουν..
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1


    Δεν υπάρχουν απαντήσεις.θα απαντήσουμε μέσα στις επόμενες 24 ώρες.Μην απαντάτε σε ερωτήματα που ξεκίνησαν άλλα μέλη στο Forum, η απάντηση σας σε αυτά θα διαγραφεί. Φιλικά από την διαχείριση!