default_mobilelogo
      Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2013
      1 Απαντήσεις
      1.5K διαβάστηκε
    Καλημέρα,
    έχω αρχίσει την λήψη αντισυλληπτικών δισκίων (Gynofen 35) για πρώτη φορά εδώ και 6 μέρες.
    Τις πρώτες μέρες δεν είχα κάποια παρενέργεια αλλά εδώ και δύο μέρες νιώθω τρομερό φούσκωμα χωρίς λόγο και τάση για εμετό όλη τη μέρα. Ηρεμώ μόνο όταν κοιμηθώ και το πρωί πριν πάρω το χάπι (να σημειώσω ότι το παίρνω στις 3 το μεσημέρι μετά το φαγητό).
    Διάβασα κάπου ότι αν πάρεις το χάπι πριν τον βραδυνό ύπνο μειώνεται η τάση για εμετό. Μπορώ να μεταφέρω την ώρα που παίρνω το χάπι μήπως και δω βελτίωση η θα έχω επιπλοκές;
    Το θέμα μου είναι ότι είμαι φοιτήτρια και τώρα μέσα στην εξεταστική δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να διαβάσω με αυτή την κατάσταση.
    Μια άλλη σκέψη μου ήταν να τα σταματήσω αλλά δε θα το ήθελα και διάβασα ότι ίσως έχω κολπική αιμοραγία. Ισχύει κάτι τέτοιο;
    Τέλος, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα να πάρω Ponstan για τον πονοκέφαλο που μου δημιουργούν.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
     
    περισσότερο από 1 μήνα πριν
    Αγαπητή φίλη.
    Αν τα συμπτώματα είναι έντονα, θα ενημερώσεις το γιατρό σου και θα πάρεις οδηγίες.
    Αν χρειαστεί να τα διακόψεις, θα σου έρθει πιο νωρίς η περίοδος.
    Φιλικά
    Π.Κ. 

    Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.

    Δεν υπάρχουν απαντήσεις.θα απαντήσουμε μέσα στις επόμενες 24 ώρες.Μην απαντάτε σε ερωτήματα που ξεκίνησαν άλλα μέλη στο Forum, η απάντηση σας σε αυτά θα διαγραφεί. Φιλικά από την διαχείριση!