default_mobilelogo
      Παρασκευή, 20 Απριλίου 2012
      1 Απαντήσεις
      1.4K διαβάστηκε
    Αγαπητέ γιατρέ,
    είμαι στην 29η εβδομάδα κύησης και είμαι 37 ετών. Σε μηνιαίο έλεγχο αιματολογικό μετά το Πάσχα βρέθηκε ότι τα ηπατικά μου ανέβηκαν ξαφνικά. Η SCOT έφτασε σε 75 από 27 τον προηγούμενο μήνα και η SGPT σε 140 από 49. Παίρνω αρκετά φάρμακα (Τ4, κορτιζόνη, ηπαρίνη σε ένεση, ασπιρίνη, πολυβιταμίνες, ουτρογεστάν, σίδηρο, μαγνήσιο, φιλισίν,μουρουνέλαιο) λόγω leiden και κάποιας ανοσολογικής διαταραχής (αντιφωσφολιπιδικό και θετικά αντιπυρηνικά). Ο γιατρός μου συνέστησε να διακόψω τα ουτροζεστάν από το στόμα (και να τα βάζω κολπικά), το μαγνήσιο και τις πολυβιταμίνες και να κάνω έναν επανέλεγχο σε λίγες μέρες. 
    Ποια είναι η γνώμη σας; Τι μπορεί να σημαίνει η άνοδος των παραπάνω τιμών; 
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    περισσότερο από 1 μήνα πριν
    Αγαπητή φίλη.
    Επειδή τα περισσότερα φάρμακα, που λαμβάνονται από το στόμα, μεταβολίζονται από το ήπαρ, μπορεί κάποιο σκεύασμα να ερεθίζει το συκώτι.
    Είναι σωστή η σκέψη του γιατρού σου και θα φανεί το αποτέλεσμα με νέα εξέταση για τα ηπατικά ένζυμα, μετά τη διακοπή των σκευασμάτων.
    Καλή επιτυχία.
    Φιλικά
    Π.Κ.

    Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.

    Δεν υπάρχουν απαντήσεις.θα απαντήσουμε μέσα στις επόμενες 24 ώρες.Μην απαντάτε σε ερωτήματα που ξεκίνησαν άλλα μέλη στο Forum, η απάντηση σας σε αυτά θα διαγραφεί. Φιλικά από την διαχείριση!