default_mobilelogo
    1. Panagiotopoulou
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2012
     
    Μετά από όσα μου προκάλεσαν τα οιστρογόνα με την λήψη τους σε χάπι (αναγούλες, ζαλάδες κλπ) αναγκάστηκα να τα σταματίσω...
     
    Φυσικά και πήγα στον ενδοκρινολόγο μου. Αυτός βέβαια τρομοκρατήθηκε αλλα το χειρότερο είναι οτι δεν τον είδα να ψάχνει πολύ το θέμα μου. Δεν μου έγραψε καν καποια εξέταση. απλά με παρέπεμψε στον Γαστρεντερολόγο...
     
    Ο γαστρεντερολόγος είπε ότι λόγω της ηλικίας μου δεν χρειαζεται να με υποβάλει σε αρκετές και ακριβές εξετάσεις γιατί θα ήταν περιττό κάτι τέτοιο... Είπε οτι απλά θα το αντιμετωπίσουμε με θεραπεια... Μου έγραψε τα zantax τα pariet και καποια Ulta leuvre για την χλωρίδα του εντερου είπε...
     
    Τα πήρα... αλλά δεν είδα σημαντική βελτίωση... με τον καιρό και με καλή διατροφή ξεπερασα καπως τις αναγούλες και βρήκα τον ύπνο μου....
     
    Αυτό που δεν μου είπε κανένας, ούτε ο ενδοκρινολόγος, ούτε ο γαστρεντερολόγος ειναι το ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΑ; γνωρίζω ότι πρέπει να τα παίρνω λόγω υπολειτουργειας των ωοθηκών και χαμηλής παραγωγης οιστρογόνων...
     
    Ειλικρινα νιώθω τόσο μπερδεμένη... Δεν ειμαι καλά χωρίς την θεραπεία... νιωθω περίεργα με το σώμα μου...
     
    Ο φόβος μου είναι αν τα ξεκινήσω και πάλι μην έχω πάλι τις ίδιες παρενέργειες...
     
    3 πραγματα σκέφτομαι συνεχώς:
     
    1. Δεν μεταβολίζονται καλά τα οιστρογόνα που παίρνω σε χάπι και για αυτό γινονται όλα αυτά;
    2. Μήπως έχω κάποια δυσανεξία στη συνθετικά οιστρογόνα; (δεν ξέρω αν είναι σωστο αυτο...)
    3. Υπάρχει κάτι παθολογικό σε κάποιο μου όργανο (πχ συκώτι, σπλήνα, παγκρεας....)
     
    Δεν ξέρω τι να υποθέσω ειλικρινά... Βοηθήστε με με την συμβουλή σας αν μπορείτε. Ευχαριστώ !!!
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
    Αγαπητη  Φίλη1
    Ησουν  για 3 χρονια  σε  ανιτσυλληπτικο, μετά   σε πηγαν προφανώς  σε αντιανδρογονο '' αντισυλληπτικο΄΄,  μαλλον στο  Gynofen..  Τα ενοχληματα που ειχες  δεν  μπορει να προηλθαν  από αυτη την αλλαγη και να  παρέμειναν τοσον καιρό..Ενοχλήματα  από αντισυλλητποικά παντός ειδους, σταματουν  αμεσως  μετά την διακοπή του...
    Κατά   τα  άλλα:  ειναι δυσκολα  να συζητησουμε την περιπτωση  σου ,επειδή δεν μας ειναι  - εκτος της  ηλικίας  σου (24 ετων )   - κανενα άλλο στοιχειο  γνωστό..(π.χ. ποτε  ήθε η πρωτη  σου περιοδος  και  πως  ήταν  ο  ρυθμος  της  στα πρωτα χρονια... Για ποιο λογο  πηρες  τα αντισυλλητπικα... Ειχες κανονική περιοδο κιατα πηρες  για αντιυσλλληψη,  ή τα  πηρες  για ΄΄θεραπεια΄΄;    Τι βαρος και υψος   εχεις; )
    Ουτε  και  μια  σχετικά διαγνωση  ενος άλλου γιατρού, γυναικολογου  ή  ενδοκρινολογου  γνωριζουμε,,
    Ουτε ββαια  και ποιές  ορμονικε΄ς εξετασεις εγιναν....
    Δεν  μπορει, στη κατάσταση  σου, εδωσαν καποιο  ονομα... Τουλάχιστον  αυτό  θα πρέπει   να το  ξερουμε.
    Αλλοιως, αδικα  συζητάμε ..
    Ακομη:    Για να μην χανουμε  τον ειρμό και  ψαχνουμε  τις επικοινωνίας μας,  κανε κλικ  στο ΄΄απαντηση΄΄  αυτής  της τελευαις  επικοινωνίας, για να  κρατησουμε  την συνεχεια..
    Φιλικά
    Π.Ζ
     
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1
    Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
    κοιτάξτε,
     
    η περίοδος μου ποτέ δεν ήταν σταθερή αλλά δεν πήγα για αυτό στον γιατρό. ο κύριος λόγος ήταν η ανάπτυξη του σώματος μου. Σε σχέση με τα αλλα κορίτσια της ηλικίας μου, υστερούσα.... Δεν είχα το στήθος που θα έπρεπε...
     
    Φυσικά και έκανα εξετάσεις αρκετές φορές... Χωρίς την θεραπεία, πριν την ξεκινήσω, τα οιστρογόνα μου ήταν λιγότερα απο το φυσιολογικό και η τεστοστερόνη μου ελαφρώς πάνω από το όριο...
     
    Το συζήτησα με τον γιατρό μου, έκανα υπέρηχους και αιματολογικές και μου ξεκίνησε παράλληλη λήψη οιστρογόνων και αντιανδρογόνων. Ξανα έκανα εξετάσεις και είδαμε ότι τα επίπεδα ορμονών είχαν ισορροπήσει... κατόπιν αυτού συνέχισα την θεραπεία μου για πάνω από 3 χρόνια... cyclacur k androcur
     
    Στο συνταγολόγιο έγραφε "χρόνια υποοιστρογοναιμία". Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει...
     
    Αναγκάστηκα να σταματήσω τη θεραπεία λόγω ανεπιθύμητων γενικευμένων παρενεργειών και πραγματικά εξοργίστηκα που ενώ με παρακολουθούσε χρόνια και ενέκρινε την θεραπεία, όταν του είπα τις παρενέργειες που μου προκάλεσαν τα φάρμακα, τρόμαξε μην έπαθε τίποτα το συκώτι ή κάτι άλλο, αλλά δεν μπήκε στον κόπο να το ψάξει.... Απο τότε δεν ξαναπάτησα σε αυτόν... Τον θεώρησα αναξιόπιστο ως γιατρό...
     
    Όσον αφορά το βάρος και το ύψος μου, απο παιδί μου λέγανε ότι ειναι δυσανάλογο. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;  Έχω ύψος 1.72 και βάρος 52 κιλά...
     
    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να βρώ την άκρη. Σκέφτομαι να επισκεφθώ και κάποιον Γυναικολόγο-χειρουργο που γνωρίζει ίσως περισσότερα σε θέματα ωοθηκών απο ότι ενας ενδοκρινολόγος... Φαντάζομαι πως θα έχει βρεθεί σε καταστάσεις υπολειτουργείας ή αφαίρεσης των ωοθηκών και θα ξέρει περισσότερα για την θεραπεία τέτοιων καταστάσεων...
     
    Δεν γνωρίζω αν πρέπει να κάνω και άλλες ιατρικές εξετάσεις... ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα στην λειτουργεία του υποθαλάμου και της υποφυσης... είναι τόσα πολλά που σκέφτομαι ώρες ώρες...
    1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 2
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
     
    Αγαπητή   Φίλη!
    Για  να  υπάρχει   υποιστορογοναιμία,  ειναι περιπου βέβαιο,  ότι  οι γοναδοτροπίνες  (οι ορμονες  FSH   και  LH )  ξεφευγουν  προς τα  πανω σημαντικά.. Στις περιπτωσεις αυτές,   η  ορμονική  υποκατασταση,  πχ.  με   Cyclacur,   θα  ήταν ενδεδειγμενη,  όπως κι εκεινη με  ενα   αντισυλληπτικο,  ή   - σε περιπτωσεις  ανδρογοναιμίας  -  με  Gynofen..
    Oπως  όμως και να  εχει,  η αποφαση   σου    να σε   δει   καί   ενας γυναικολογος, δεν ειναι  λαθος..
    Εκτος  από τον  κλινικο-υπερηχογραφικό  έλεγχο  μητρας,  ενδομητριου  και   ωοθηκων  - για   τον  οποιο δεν ΄΄ακουσα ΄΄ τιποτε,  -  θα ζητησει ασφαλως   εκ  νεου προσδιοριsmό  των   FSH, LH, E2, Prolactin  καθως  και  τον ελεγχο του  θυρεοεοιδους  (Τ3, Τ4,  ΤSH)
    Το θεμα του βαρους  θα έπαιζε ισως καποιο ρολο, αν   ηταν   σαφως αυξημενο. 
    Αν  υπολειπεται  -  οπως εδω -   μπορεί  ομως να παίζει   επίσης σημαντικό  ρολο  στην  διακοπή της περιόδου  και  θα πρέπει να διερευνηθει, αν προκειται  για διατροφική  διαταραχή,  με εμπλοκή ψυχολογικων  λογων ..
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 3
    Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
    έχετε δίκιο,
     
    έχω κάνει υπέρηχο για τον έλεγχο της κοιλιακής χώρας καθώς και για έλεγχο του θυρεοειδούς... Στην κοιλιακή χώρα καθώς και σε χολή, συκώτι όλα δειχνουν φυσιολογικά...
     
    γνωρίζω ότι έχω προδιάθεση για εμφάνηση θυρεοειδη, υπάρχουν 2 όζοι στο λαιμο μου αλλα δεν έχουν "ενεργοποιηθει" ποτέ, έτσι λέει ο ενδοκρινολόγος. είναι φυσιολογικοι ως προς το μέγεθος τους, παρόλο αυτα μου είπαν να τον ελέγχω τακτικά. περίπου μια φορα τον χρόνο...
     
    κατα την λήψη των οιστρογόνων εμφανίστηκε αύξηση της TSH και ο ενδοκρινολόγος μου έβαλε να κάνω έξτρα εξετάσεις για θυρεοειδικα αντισώματα για να δουμε αν υπάρχει θέμα εμφανησης πάθησης...
    οι εξετασεις ήταν φυσιολογικές, οπότε ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι η αυξηση της TSH είναι "ψευδώς" ανεβασμένη, λόγω της θεραπειας με τα οιστρογόνα...
     
    τώρα όσον αφορά για την λειτουργεια LH, FSH μάλλον θα πρέπει να ψαχθει περισσότερο το θέμα απο έναν γυναικολόγο...
    1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 4
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
    Aγαπητη   Φίλη!
    Βρες εναν  της εμπιστοσυνης  σου,     οχι τοσο  ΄΄φροτωμενο.., να εχει σχετικη  ανεση χρονου..
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 5


    Δεν υπάρχουν απαντήσεις.θα απαντήσουμε μέσα στις επόμενες 24 ώρες.Μην απαντάτε σε ερωτήματα που ξεκίνησαν άλλα μέλη στο Forum, η απάντηση σας σε αυτά θα διαγραφεί. Φιλικά από την διαχείριση!