default_mobilelogo
      Σάββατο, 30 Οκτωβρίου 2010
      2 Απαντήσεις
      3.1K διαβάστηκε
    Καλησπέρα σας,

    Κάνω χρήση αντισυλληπτικών τα δύο τελευταία χρόνια χωρίς προβλήματα και μετά από διακοπή ενός μήνα από τα χάπια, ανέμενα τη περίοδο μου στις 26/10. Στις 28/10 εμφανίστηκε μία σταγόνα καφέ αίματος και εχθές είχα κάποιες κηλίδες καφεκόκκινου αίματος. Θεώρησα ότι είναι η πρώτη μέρα της περιόδου μου και έτσι ξεκίνησα και πάλι τα αντισυλληπτικά χάπια. Ωστόσο δεν είχα καθόλου αίμα έκτοτε αν και έχω όλα τα συμπτώματα που έχω συνήθως όταν είμαι αδιάθετη.

    Ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να μην έχω περίοδο και να συμβαίνει κάτι άλλο και κατά πόσο η πρόωρη χρήση των αντισυλληπτικών σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να μου δημιουργήσει προβλήματα.

    Να αναφέρω επίσης ότι πριν ένα μήνα περίπου είχα πρόβλημα με μύκητες, εξετάστηκα σε δημόσιο νοσοκομείο, έλαβα θεραπεία με αλοιφή και ένα κολπικό δισκίο και πρόκειται να επαναλάβω κολπική καλλιέργεια την επόμενη Παρασκευή για να σιγουρευτεί η γιατρός μου για τη θεραπεία. Ήλπιζα ότι ως τότε δε θα είμαι αδιάθετη ώστε να μπορέσω να πραγματοποιήσω την εξέταση.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Ο.Π.
    περισσότερο από 1 μήνα πριν
    Αγαπητή φίλη.
    Είναι συχνό φαινόμενο αυτή η διαταραχή μετά από διακοπή των αντισυλληπτικών.
    Θα συνεχίσεις κανονικά τα χάπια που ξεκίνησες αλλά θα κάνεις ένα τεστ εγκυμοσύνης, καλού κακού και θα ενημερώσεις τη γιατρό σου, όταν θα πας για την καλλιέργεια.
    Φιλικά
    Π.Κ. 

    Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.

    περισσότερο από 1 μήνα πριν
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,
    Από εχτές έχω κανονική ροή. Θα το αναφέρω στη γιατρό μου τη Παρασκευή.

    Με εκτίμηση,
    Ο.Π.
    Δεν υπάρχουν απαντήσεις.θα απαντήσουμε μέσα στις επόμενες 24 ώρες.Μην απαντάτε σε ερωτήματα που ξεκίνησαν άλλα μέλη στο Forum, η απάντηση σας σε αυτά θα διαγραφεί. Φιλικά από την διαχείριση!